طراحی سردخانه

طراحی سردخانه ها عمدتا بر اساس میزان حجم و فضای و یا اینکه بر اساس وزن محصول و کالایی که می خواهیم در سردخانه از آن نگهداری نماییم صورت می پذیرد . بخش طراحی سردخانه بسیار بخش مهمی می باشد در صورتی که طراحی صحیح در خصوص سردخانه صورت نگیرد می تواند باعث شود تا در نهایت منجر به برآورده نشدن خواسته های ما از سردخانه مورد انتظار گردد .

ساخت سردخانه

ساخت سردخانه مرحله پس از طراحی سردخانه می باشد ، در ساخت سردخانه اهداف متعددی را ما دنبال می کنیم ولی دو هدف از عمده ترین اهداف ما از ساخت سردخانه است اولین هدف در واقع تولید برودت می باشد در یک فضای مشخص که با استفاده از این هدف ما می توانیم دمای آن فضا را به میزان مورد نیاز کاهش دهیم و دومین هدف در واقع حفظ این برودت در آن فضای مشخص می باشد

بهره برداری سردخانه

بهره برداری از سردخانه یکی دیگر قسمت های ساخت سردخانه می باشد در واقع شما مطابق با نیاز هایی که در هنگام بهره برداری از سردخانه با آنها مواجه هستید اقدام به تجهیز سردخانه خواهید نمود که قسمت شامل قفسه بندی ، ریل گذاری ، ساخت ترولی ها و … می باشد .

طراحی سردخانه
ساخت سردخانه
اجرای سردخانه
سردخانه

مراحل اولیه ساخت سردخانه

خرید زمین سردخانه

ابتدایی ترین کار در واقع خرید زمین سردخانه می باشد ، که بایستی متناسب با ظرفیت سردخانه طراحی شده ، باشد .بایستی تلاش گردد تا حتی الامکان زمین سردخانه از طول و عرض متناسبی برخوردار باشد زیرا در صورتی که زمین دارای طول و عرض متناسب نباشد بهره برداری از سردخانه را با دشواری هایی مواجه خواهد نمود .

محوطه سازی زمین سردخانه

محوطه سازی در واقع گام نخست در آماده سازی سردخانه می باشد این بخش در واقع با عملیاتی مانند تسطیح زمین ، که خود شامل خاکبرداری و خاکریزی ، است آغاز می گردد . دیوار کشی محوطه ساخت سردخانه و خیابان کشی و جدول گذاری نیز از دیگر مراحل اجرایی محوطه سازی سردخانه می تواند لحاظ گردد

ساخت سوله سردخانه

ساخت سوله سردخانه ، جدی ترین و اولین مرحله اساسی در ساخت سردخانه بتوان نام برد این بخش شامل بخش های اساسی زیر می باشد ، بخش فونداسیون سردخانه ، اجرای سازه فلزی سوله سردخانه ،دیوار کشی سوله ، ساخت قسمت های اداری و تاسیسات عمومی مورد نیاز راه بری سردخانه و اجرای کف سازی ، …. می باشد .

سردخانه زیر صفر و بالای صفر

سردخانه از نظر میزان دمای کارکرد به دو دسته عمده سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر تقسیم می گردند البته نوع سومی هم از این دو دسته منشعب گردیده است که به نام سردخانه دو مداره نامگذاری گردیده است در سردخانه دو مداره در واقع می توان با اندک تغییراتی در سیکل تبرید ، می توان زمانی که نیاز به نگهداری محصول در دمای بالای صفر بود از سیکل بالای صفر سردخانه استفاده نمود و زمان هایی که نیاز به نگهداری محصول در دمای زیر صفر بود از این سیکل استفاده نمود.
ولیکن عمده سردخانه ها یا بالای صفر و یا زیر صفر هستند سردخانه های بالای صفر عمدتا جهت کارکرد بین محدوده دمایی 2تا 10 درجه سانتیگراد طراحی می گردند و سردخانه های زیر صفر عمدتا برای کار بین دمای 1- تا 32- درجه سانتیگراد طراحی می گردند.

سردخانه موادغذایی

بیشترین کاربرد سردخانه ها جهت نگهداری مواد غذایی می باشد و این به این دلیل است که سردخانه قابلیت تقلیل دمای مواد غذایی را دارا می باشند زمانی که دمای مواد غذایی کاهش پیدا می کند باعث می گردد تا میکرو ارگانیسم فعالیت شان به شدت کاهش پیدا کند و این کاهش فعالیت منجر به ماندگاری بیشتر مواد غدایی در داخل سردخانه موادغذایی نسبت به فضاهای فاقد دمای پایین می گردد

سردخانه متحرک

سردخانه ها از نظر نوع ایستایی به دو دسته سردخانه ثابت و سردخانه متحرک تقسیم می گردند در کاربری مورد انتظار در سردخانه های ثابت این است که بتوان دمای محصول ذخیره شده در سردخانه را به میزان مورد نظر کاهش داده و در آن دما حفظ نمود ، در حالی که در سردخانه های متحرک بایستی که سردخانه دمای محصول مورد نظر را که عمدتا مواد غذایی می باشد تا دمای مورد نظر کاهش داده و آن دما را ثابت نگه دارد و همچنین قابلیت جابجایی یکی دیگر از پارامترهای بسیار مهم در سردخانه های متحرک می باشد .

سردخانه فریونی چیست ؟

در فرآیند انتقال حرارت در سردخانه ها اگر که از سیال های فریونی جهت انتقال حرارت استفاده نماییم به این دسته از سردخانه ها عمدتا با نام سردخانه های فریونی نامیده می شوند .

فریون یک علامت تجاری ثبت شده شرکت The Chemours است که از آن برای تعدادی از محصولات هالوکربن استفاده می کند. آنها گازهای پایدار، غیر قابل اشتعال، نسبتا سمی یا مایعات هستند که به طور معمول به عنوان مبرد و به عنوان رادیو ایزوله استفاده می شود . این شامل کلروفلوئوروکربن ها (CFCs) است که باعث تخریب ازن (مانند chlorodifluoromethane ) و HCFC است. همه ی این نوع مبرد ها به عنوان “فریون” نامگذاری نمی شوند زیرا Freon یک نام تجاری برای مبرد R-12 ، R-13B1 ، R-22 ، R-502 و R-503 است که توسط شرکت The Chemours  تولید می شود. اصطلاح “فریون” یک توصیف معمول یا اسم خاصی (مانند یک علامت تجاری عمومی ) مانند “TIDE” یا “Rika”است . این معمولا در هنگام مراجعه به هر نوع مبرد فلوروكربن مورد استفاده قرار می گیرد.

سردخانه آمونیاکی چیست ؟

نحوه کار سردخانه های آمونیاکی تا حدودی شبیه به سردخانه های فریونی می باشد تقریبا می توان گفت که همان اجزایی که در سردخانه های فریونی به کار گرفته می شود در این سردخانه نیز مورد مصرف قرار دارد و تنها پمپ آمونیاک است که در سیستم آمونیاکی نسبت به سیستم فریونی مورد استفاده قرار می گیرد سیستم های آمونیاکی بیشتر برای سیستم‌های تبریدی با ظرفیت‌های بسیار بالا استفاده کاربرد دارند و در سیستم های با ظرفیت تبرید پایین به هیچ عنوان توصیه نمی گردند .

.

.

.

.

.

ساختار اصلی سردخانه

جهت ساخت سردخانه باید به اجزای مختلف سردخانه نگاه ویژه ای داشته باشیم ، اجزا تشکیل دهنده سردخانه ها را می توان به طرق مختلفی و از دیدگاه های متفاوتی دسته بندی نمود اما عمده ترین دسته بندی اجزا سردخانه به صورت زیر می باشد :

اجزای تشکیل دهنده سردخانه ها به دو بخش استاتیک سردخانه و داینامیک سردخانه تشکیل می گردند و هر یک از این بخش های داینامیک سردخانه و استاتیک سردخانه به بخش ها و اجزای متفاوتی تقسیم بندی می گردند

حال شاید این سوال مطرح شود که چرا سردخانه را از نظر اجزا تشکیل دهنده به دسته های استاتیک و داینامیک تقسیم نموده ایم ؟
در واقع این تقسیم بندی سردخانه ها به جهت نوع کارکرد این مجموعه اجزا با یکدیگر می باشد در بخش داینامیک سردخانه وظیفه اصلی تولید برودت می باشد و در بخش استایک سردخانه ، مهمترین کارکرد حفظ برودت تولید شده توسط بخش داینامیک سردخانه می باشد .

بخش داینامیک سردخانه

1
2
3
1

کندانسور سردخانه

2

اواپراتور سردخانه

3

کمپرسور سردخانه

اجزای متحرک سردخانه

در بخش داینامیک سردخانه ما می توانیم اجزای اصلی سردخانه را به صورت زیر تقسیم بندی نماییم :

  1. کمپرسور سردخانه :کمپرسور ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می گردند ولیکن در اینجا ما فارغ از تقسیم بندی کمپرسورها می خواهیم آنها را از نظر نوع عملکرد معرفی نماییم کمپرسورها وظیفه جابجایی مبرد را در سیستم انتقال حرارت سردخانه بر عهده دارد.
  2. اواپراتور سردخانه : این جز از سردخانه در اصل وظیفه جذب گرما را از داخل سردخانه بر عهده دارد هنگامی که گرما توسط اواپراتور به واسطه فرآیند های ترمودینامیکی از سردخانه جذب شود در نتیجه به دلیل عدم وجود گرما ، سرما جایگزین آن خواهد شد .
  3. کندانسور سردخانه : کندانسور یکی دیگر از اجزا کلیدی در سردخانه می باشد همان طور که در بخش قبل ذکر شد وظیفه اواپراتور جذب گرما می باشد حال برای اینکه این گرما را بتوانیم به خارج از سیکل سردخانه هدایت نماییم نیاز به کندانسور خواهیم داشت ، در واقع وظیفه اصلی کندانسور دفع گرمای جذب شده توسط اواپراتور سردخانه می باشد .

بخش استاتیک سردخانه

1
2
3
4
ساخت سردخانه
1

بدنه اصلی سردخانه

2

درب سردخانه

3

قفسه بندی سردخانه

4

اواپراتور سردخانه

اجزای ثابت سردخانه

در بخش استاتیک سردخانه ما می توانیم اجزای استاتیک سردخانه را به صورت زیر تقسیم بندی نماییم :

  1. ساندویچ پانل سردخانه :ساندویچ پانل سردخانه در واقع عمدتا از سه لایه تشکیل گردیده است دو لایه خارجی که از جنس فلزی می باشند و یک لایه میانی که بین لایه های داخلی و خارجی قرار می گیرد لایه میانی وظیفه عایق نمودن را بر عهده دارد و نرخ انتقال حرارت توسط این لایه بایستی به حداقل برسد ، لایه میانی ساندویچ پانل از جنس فوم پلی یورتان می باشد ولیکن لایه های داخلی و خارجی عمدتا از جنس فلزی می باشند و عمدتا از ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک تشکیل شده است.
  2. درب سردخانه : درب سردخانه بایستی همواره دارای دو ویژگی اصلی باشد اولین ویژگی عایق بودن مناسب درب سردخانه است و دومین ویژگی درب سردخانه باز و بسته شدن راحت و در عین حال مانع شدن عبور هوا از کناره های درب می باشد
  3. قفسه بندی سردخانه : قفسه بندی سردخانه شاید نتوان در محدوده اجزای استاتیک سردخانه قرار داد از این جهت که حافظ برودت تولید شده توسط بخش داینامیک سردخانه نیستند اما به این دلیل که باعث جریان پیدا نمودن هوای سرد در بین بخش های مختلف سردخانه می گردد در این قسمت از دسته بندی سردخانه قرار می دهیم .

قیمت ساخت سردخانه به ظرفیت 10 تن

برای انجام محاسبه و به دست آوردن هزینه ساخت سردخانه 10 تنی (سردخانه ده تنی ) به صورت تقریبی ، بر روی دکمه محاسبه هزینه سردخانه 10 تنی کلیک کنید.

قیمت ساخت سردخانه به ظرفیت 50 تن

برای انجام محاسبه و به دست آوردن هزینه ساخت سردخانه 50 تنی (سردخانه پنجاه تنی ) به صورت تقریبی ، بر روی دکمه محاسبه هزینه سردخانه 50 تنی کلیک کنید.

قیمت ساخت سردخانه به ظرفیت 100 تن

برای انجام محاسبه و به دست آوردن هزینه ساخت سردخانه 100 تنی (سردخانه صد تنی ) به صورت تقریبی ، بر روی دکمه محاسبه هزینه سردخانه 100 تنی کلیک کنید.

قیمت ساخت سردخانه به ظرفیت 500 تن

برای انجام محاسبه و به دست آوردن هزینه ساخت سردخانه 500 تنی (سردخانه پانصد تنی ) به صورت تقریبی ، بر روی دکمه محاسبه هزینه سردخانه 500 تنی کلیک کنید.

قیمت ساخت سردخانه به ظرفیت 1000 تن

برای انجام محاسبه و به دست آوردن هزینه ساخت سردخانه 1000 تنی (سردخانه هزار تنی ) به صورت تقریبی ، بر روی دکمه محاسبه هزینه سردخانه 1000 تنی کلیک کنید.

خدمات ساخت سردخانه

خدمات سردخانه ای ، تجهیزات و سیستم های برودتی سرد سازان آریا

سردخانه زیر صفر
آیس بانک (بانک یخ )
تونل انجماد
سردخانه متحرک
سردخانه بالای صفر

مشتریانی که از اعتماد به ما بهره مند شده اند .